Krüptovaluuta onecoin
Bitcoini ajaloolised hinnasuundumused Ajalooliste andmete analüüsimine on ülioluline, et mõista, kuidas minevikusündmused on Bitcoini hinda kujundanud. Oluliste verstapostide hulka kuuluvad 2017 skrill eesti. aasta härjajooks, 2020. aasta pandeemiast tingitud majanduslik ebakindlus, mis viis 2021. aastal uue kõrgeima tasemeni, ja sellele järgnenud kõikumised pärast regulatiivsete mahasurumist ja turu kohandamist. Need sündmused rõhutavad Bitcoini volatiilsust ja selle väärtust mõjutavaid erinevaid tegureid.
Regulatiivsed uudised mängivad olulist rolli ka Bitcoini hinnas USD-des. Positiivsed regulatiivsed arengud, näiteks heakskiitmine Bitcoin börsil kaubeldavad fondid (ETF) või soodsad õigusaktid võivad kaasa tuua hinnatõusu. Teisest küljest võivad negatiivsed uudised, nagu keelud või piiravad regulatsioonid võtmeturgudel, põhjustada hindade langust. Investorid jälgivad tähelepanelikult regulatiivseid suundumusi suuremates majandustes, kuna need võivad krüptovaluuta vastuvõetavuse ja kasutatavuse osas kaugeleulatuvalt mõjutada.
Plokiaeg (ingl block time) näitab, kui palju võrgustikul keskmiselt aega kulub, et genereerida plokiahelas üks lisaplokk. Plokiaeg erineb – bitcoin’i puhul on see keskmiselt 10 minutit, aga Ethereumi puhul näiteks 10–20 sekundit. Plokiaeg on tavaliselt sihilikult seatud – kuna tehnoloogia pidevalt areneb ja räsimine muutub seetõttu kiiremaks, muudetakse iga teatud aja tagant räsimise raskusastet, et plokiaega ühtlasena hoida. Andmete olemasolu on kontrollitav siis, kui plokk on ahela külge lisatud – see tähendab ka, et enne ploki lisamist pole tehing tegelikult lõpule viidud. Plokiajast sõltub seetõttu tehingute kiirus, kuid ka plokiahela turvalisus.
Mis on krüptovaluuta
Hulk autoriteetseid isikuid on jäänud krüptoraha suhtes skeptiliseks. Nende sekka kuulub näiteks Warren Buffett, investor ja jõukuselt USA neljas mees. «Krüptovaluutadel pole mingit väärtust ja nad ei tooda midagi. Te loodate, et keegi tuleb ja maksab teile hiljem selle eest rohkem raha, kuid siis on sellel inimesel sama probleem,» on Buffett ühes intervjuus lausunud. Krüptoraha pooldajad aga ei soovita Buffettit tõsiselt võtta, kuna ta on juba 91-aastane ja tuntud selle poolest, et ei kasuta nutitelefoni ega e-posti. Ent krüptoraha oponentide hulka kuulub ka mitu Nobeli majandusauhinna laureaati. Bitcoin’i on nimetatud «kollektiivseks luuluks», «kõikide mullide emaks» ja selle ümber toimuvat on võrreldud 17. sajandi tulbimaaniaga.
Kui Satoshi Nakamoto lõi Bitcoini, oli lähtekoodis määratud piir Bitcoinide koguarvule, mida saab vermida – umbes 21 miljonit. 2021. aasta alguses oli veel ainult umbes 2,4 miljonit Bitcoini, mida saab luua ja ringlusse lasta.
Esialgu arvestati bitcoin’i väärtust selle kaevandamisele kulunud elektri hinna järgi. 2011. aastal maksis üks bitcoin 20 senti. 2017. aasta hakul oli väärtus tõusnud 900 euroni. 2020. aasta algul lähenes hind 9000 eurole ja 2021. aasta aprillis maksis üks bitcoin juba 50 000 eurot. Juulis alanes hind kaks korda, kuid hakkas siis taas kiiresti kerkima. Novembris sündis bitcoin’i uus hinnarekord – 58 000 eurot.
Vaatamata nendele tähelepanu pälvivatele kaotustele on krüptotehnoloogia tegelikult üsna turvaline. Plokiahelad pakuvad muutumatuid tehinguandmeid ja seni, kuni keegi ei pääse teie kontole ligi, peaksid teie krüptorahad olema turvaliselt hoitud.
Satoshi Nakamoto valduses arvatakse olevat 900 000 bitcoin’i; selle põhjal paikneb ta maailma rikkaimate isikute edetabelis üsna kõrgel kohal. Samas ei saa välistada, et bitcoin’i salapärane looja on nüüdseks elavate seast lahkunud. Sel juhul on kõik temale kuuluvad bitcoin’id kadunud.
Tekst on informatiivse iseloomuga ja ei loeta investeerimissoovituseks. See ei väljenda autori või teenuse isiklikku arvamust. Igasugune investeerimine või kauplemine on riskantne, varasemad tulud ei ole garantii tulevaste tulude kohta – riskige ainult nende varadega, mida olete valmis kaotama.
Eesti krüptovaluuta
1980. aastate lõpus lõi David Chaum DigiCashi firma, mis tootis pimedal algoritmil põhinevaid rahaühikuid. Chaumi firma käes oli sel ajal monopol ja konkurents puudus. Esialgu tegeles DigiCash ainult eraisikutega, kuid Hollandi keskpank oli sellele vastu ja käskis selle tegevuse lõpetada. DigiCash seisis valiku ees, et kui soovivad jätkata, tuleb seda teenust osutada ainult litsentseeritud pankadele, mis vähendas nende turupotentsiaali oluliselt. Hiljem oli Microsoft huvitatud DigiCashiga koostöö tegemisest, millega Microsoft oleks lubanud enda kasutajatel teha makseid kasutades DigiCashi. Firmad aga ei saanud kokkuleppele ja DigiCash lõpetas 1990. aastate lõpus tegevuse.
Krüptoraha on äärmiselt riskantne investeering. Pole põhimõtteliselt ühtegi teist vara, mille turuväärtus kõiguks nii kiiresti ning nii mastaapselt. Kuna krüptoturg ei ole ka reguleeritud, ei ole kontrolli kõikumiste üle.
Enne krüptoraha kaevandamise alustamist tuleks teha veidi uurimistööd. Põhjus on selles, et erinevad protokollid võivad vajada spetsiaalset riist- ja tarkvara. Kuigi kaevandamine meelitab krüptovaluuta ökosüsteemi erinevaid inimesi peamiselt majandusliku kasu tõttu, võimaldab see neil osaleda ka detsentraliseeritud plokiahelate tööshoidmisel.
Kõige elementaarsem element, mida peate mõistma, on veebilehtede töö. Kui teil on palju vaba ruumi ja soovite olemasolevaid ressursse kasutada ühenduse loomiseks, siis võite oma krüptoraha kaevandusprotsessi arveldada. Kui teie kasutuses olevad vara on piiratud, siis võib teie peamine eesmärk olla kiiresti investeerida rahaliste vahenditega seotud riistvarasse.
Tabeli 8.1 puhul peate lisaks sellele sisestama panustamisest saadud tulu kuupäeva. Kuna tõenäoliselt ühendate oma panustamisest saadava tulu, peaksite sisestama 31.12.202(3) sõltuvalt sellest, millisel aastal tehing toimus.